fbpx
Bez kategorii

JAK ZADBAĆ O ZATOKI? ODDYCHAJ WRESZCIE SWOBODNIE!

Zatoki przynosowe – budowa i funkcje


Zatoki przynosowe są przestrzeniami pneumatycznymi łączącymi się z jamą nosową.

Tworzą je błony śluzowe wgłębione w kości kości twarzoczaszki. Wyróżniamy zatoki:

  • czołowe
  • szczękowe
  • klinowe
  • łzowe
  • sitowe.

Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważne funkcje – przede wszystkim biorą udział w procesie oddychania. Odpowiadają za nawilżanie, oczyszczanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do podrażnienia błony śluzowej.

Zatoki odpowiadają też za wyrównanie różnicy ciśnień tworzącej się podczas oddychania oraz chronią wrażliwe struktury mózgu.

Od zatok szczękowych zależny jest także tembr naszego głosu!

Funkcje zatok są na tyle ważne, by uzmysłowić nam, że nie warto lekceważyć nawet najmniejszych objawów, które świadczą o nieprawidłowym ich działaniu.

Pierwsze objawy chorych zatok!

Chociaż choroby zatok upodobały sobie najczęstszy okres ataku na okres jesienno-zimowy, warto pamiętać, iż nie jest to reguła i nawet latem istnieje możliwość zaprzyjaźnienia się z chorobami zatok.
Bóle głowy, mięśni, katar, temperatura, gorszy węch, wydzielina z nosa – teoretycznie objawy zwykłego przeziębienia… A jednak nie zawsze! Są to bowiem także objawy mogące wskazywać na problemy z zatokami przynosowymi. Problemy takie mają różne podłoże, które nie zawsze jest związane z działaniem drobnoustrojów, a może być związane z podrażnieniem błon śluzowych lub chorobami zębów!

Niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobach zatok to:

  • ból pod oczami i w okolicy kości policzkowych,
  • ból nad oczami, w obrębie czoła i oczodołów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • przewlekłe problemy z katarem.

Sposoby na chore zatoki

Sposobów na chore zatoki jest sporo, jednak należy pamiętać, że profilaktyka jest tutaj najważniejsza i jeżeli nasz tryb życia będzie odpowiedni, nie będziemy mieli problemów z zatokami!

1. Sól

Sól od zawsze stanowiła obowiązkowy asortyment każdego domostwa i nie powinno się to zmieniać. Pamiętajmy jednak by posiadać prawdziwą sól kłodawską niejodowaną i nigdy nie używać tak zwanej soli kuchennej.

W przypadku chorób zatok sól można wykorzystać np. poprzez jej rozgrzanie w garnku by następnie wsypać ową do poszewki i stworzyć ciepły kompres. Wartości takiego kompresu można wykorzystać nie tylko przy zatokach, gdyż spisuje się świetnie także przy bólach menstruacyjnych, migrenach czy bólach zębów bądź uszu. Polecane są także specjalne solanki, które świetnie nawilżają i oczyszczają powietrze w sypialni.

Innym sposobem jest wykorzystanie soli fizjologicznej do stworzenia płukanki.

2. Dieta a zatoki

Odpowiednia dieta powinna polegać na wykluczeniu z niej cukru, glutenu oraz zbóż. Produkty te między innymi ich szkodliwymi działaniami odpowiadają np. za nadmierną produkcję śluzu w organizmie. Do diety należy również włączyć ciepłą wodę pitą rano i wieczorem.

3. Zioła wspomagające zatoki

Ziół stosowanych przy chorobach zatok jest sporo i zalecam dobierać je indywidualnie jednak najczęściej stosowane to rumianek, mięta czy szałwia.
W postaci olejku eterycznego zastosować możemy olejek sosnowy, eukaliptusowy czy tymiankowy – najlepiej pod kontrolą terapeuty.

4. Moczenie stóp

Wspomagającą metodą walki z zapaleniem zatok może być również zadbanie o swoje stopy. Szczególnie polecane jest tzw. uziemienie oraz moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kłodawskiej lub chlorku magnezu.

5. Oddychanie nosem

Jest to prawidłowy sposób oddychanie człowieka, który z biegiem lat został zniekształcony poprzez niewłaściwy dla nas tryb życia. Na szczęście coraz większa ilość terapeutów przypomina o tej wiedzy, co pozwala realnie polepszyć byt tysiącom osób, które borykają się z chociażby z astmą, zatokami, nadciśnieniem, problemami sfery seksualnej, emocjonalnej czy nerwowej. Zachęcam Cię byś własnoręcznie sięgnął po wiedzę w tym temacie i poczuł jak to jest naprawdę oddychać! Ze swojej praktyki, gorąco mogę polecić metodę profesora Butejko.

6. Aromaterapia z akupresurą

Leczenie zapachem czyli aromaterapia jest bardzo skuteczną metodą wsparcia zatok.
Technik jest bardzo wiele dlatego przytoczę tutaj tylko jedną przykładową:


1. Rozcieramy w dłoniach kilka kropel olejku lawendowego (pamiętajmy o rozcieńczeniu w oleju bazowym np. oliwie!).
2. Delikatnie smarujemy twarz w okolicy zatok, płynnymi ruchami bez odrywania palców.
3. Zaczynamy od masowania okolic zatok szczękowych w pobliżu nosa by przejść delikatnym okrążeniem na zatoki czołowe.
4. Na koniec masażu uciskamy przez kilka sekund punkty – na końcu brwi, na górze nosa i po jego bokach

Podsumowanie

Jak widzisz choroby zatok mogą być dla organizmu ciosem w jego funkcjonalność, jednak istnieje również wiele sposobów na to by poradzić sobie z problemem skutecznie. Pamiętaj jednak, że podane sposoby są jedynie generalnym ogólnikiem i jeżeli Twoje problemy są poważne, zapisz się na konsultacje do dobrego specjalisty naturoterapii, aby uzyskać specjalistyczną indywidualną pomoc.

Zapraszam Cię serdecznie na konsultacje do Ducha natury!

Zatoki to nie temat do żartów i mogą być one ofiarą tak samo zwykłych bakterii jak i poważnych grzybic, z którymi nie jest już tak łatwo wygrać bez odpowiedniej wiedzy.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Ci przewlekłego zdrowia!

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://duchnatury.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *