fbpx
CIEKAWOSTKI

ŚMIECH I JEGO WPŁYW NA ORGANIZM – śmiech to zdrowie?

Magiczna moc Śmiechu! 

Każdy z nas, na pewno chociaż raz słyszał o tym, że śmiech wydłuża życie, łagodzi zmarszczki, pomaga w problemach emocjonalnych i wiele innych. Nie bez powodu jednak słowa “śmiech to zdrowie” stały się tak popularne w wielu kulturach, kryje się bowiem za tym dużo dobrego! 

W jaki sposób działa na nas śmiech?

Śmiech sprawia, że pobudzamy do pracy ponad sto mięśni naszego ciała, w tym aż kilkanaście należących do naszej twarzy. Poprzez wzmożoną ilość tlenu dostarczaną w czasie śmiechu do płuc, przyspieszamy przepływ krwi w naszych arteriach przez co rozszerzają się naczynia krwionośne obiegu tętniczego. Zwiększa się ukrwienie mózgu, reguluje gospodarka hormonalna, następuje poprawa w funkcjonowaniu wymiany gazowej oraz w pracy nerek czy wątroby.

Procesy jakie wywołuje w nas śmiech wpływają na szybsze opróżnianie się pęcherzyka żółciowego, regenerację komórek, a nawet zmniejszenie ryzyka wielu chorób degeneracyjnych!

Co ciekawe jak dowiodły badania, śmiech może wspomóc nawet utratę tkanki tłuszczowej.

Badania naukowe i śmiech

Liczne badania naukowe udowadniają nam, że śmiech mimo, iż nie jest cudownym remedium na wszystko, ma naprawdę niesamowitą moc i jest w stanie stać się skuteczną bronią w praktycznie każdym schorzeniu! Dla przykładu posłużymy się badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet Loma Linda w Kaliforni, które wykazało, że dzięki śmianiu się jesteśmy w stanie przeciwdziałać pogarszaniu się pamięci związanemu ze starzeniem organizmu, co stanowi cenną informację, którą jak najszybciej powinniście podzielić się ze swoimi babciami i dziadkami!

Inne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) pokazały, iż dzieci które oglądały zabawne treści wykazały się zwiększoną tolerancją na ból.

Oczywiście śmiech pomaga nie tylko dzieciom i seniorom, gdyż szereg innych badań potwierdza jego dobroczynny wpływ na osoby w każdym wieku! Przyspiesza on przepływ krwi, uwalnia endorfiny, a nawet wydłuża życie w przypadku ciężkich chorób nowotworowych.

Geloterapia

Geloterapia (z greckiego gelos – śmiech) to coraz popularniejsza terapia śmiechem. Jest metodą wzmacniania efektów leczniczych, którą z biegiem lat stosuje się na całym świecie coraz szerzej. Bywa iż nazywa się ją nawet “wewnętrznym treningiem kardio”.

W Polsce od 1999 działa Fundacja Dr.Clown, która zajmuje się właśnie geloterapią. Tak zwani “doktorzy klauni” działają w szeregu placówek w ponad osiemdziesięciu miastach w Polsce! 

Poprzez gry, zabawy oraz motywujące i wspierające pacjentów rozmowy “doktorzy klauni” pomagają wrócić do zdrowia ciężko chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym czy pacjentom hospicjów. Co jednak warto podkreślić, terapia śmiechem polecana jest każdemu i można do niej podejść na bardzo wiele sposobów, co stanowi jej prawdziwą siłę i piękno.

Pamiętajmy, że już sam Arystoteles mawiał:

“Śmiech jest ćwiczeniem fizycznym wielce dla zdrowia korzystnym” co wiele lat później potwierdziły nowoczesne metody naukowe. 

Hasayoga czyli joga śmiechu

To coraz popularniejsza metoda geloterapii łącząca rozrywkę z profilaktyką i socjalizacją. Jest to praktyka pochodząca z Indii, którą w 1995 roku zapoczątkował dr Madan Kataria z Bombaju. Polega ona na wywołaniu śmiechu poprzez ćwiczenia, techniki oddechowe jogi i relaksację. Zajęcia odbywają się w grupach, co sprzyja socjalizacji i przełamywaniu nieśmiałości. Teoria zakłada, że śmiech wywołany sztucznie zapewnia takie same fizjologiczne i psychologiczne korzyści jak śmiech występujący spontanicznie. Skuteczność hasayogi potwierdziły również badania. Zajęcia jogi śmiechu są coraz powszechniejsze i w wielu miastach w Polsce bezproblemowo można się na nią zapisać.

Inne korzyści ze śmiechu

Pomijając bezpośrednie korzyści zdrowotne, istnieją jeszcze inne pozytywne aspekty geloterapii. Jest to między innymi usprawnienie w okazywaniu emocji, likwidacji zahamowań, nieśmiałości czy innych emocjonalnych trudności w komunikacji z innymi ludźmi. Geloterapia pobudza spontaniczność, wyzwala nas ze sztywnych ram postępowania oraz ułatwia adaptację nawet do trudnego środowiska. 

Pamiętajmy, że terapia śmiechem stanowi nie tylko metodę wspomagającą leczenie, ale również sposób codziennej profilaktyki zdrowia, dzięki której zachowamy owo do późnych lat starczych! I właśnie tego chciałabym dzisiaj Tobie życzyć!

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://duchnatury.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *