fbpx
Bez kategorii

SEN TO PODSTAWA TWOJEGO ZDROWIA I ŻYCIA!

Sen i jego jakość oraz ilość stanowią kluczowy element zdrowia. Nie ważne jak będziemy się starać, nie istnieje możliwość zachowania dobrego stanu ciała i umysłu bez codziennej, odpowiedniej dawki snu. Pamiętaj o tym, gdy któryś już dzień z rzędu zaniedbujesz tą część życia!

Sen i jego wpływ na psychikę

Sen to regeneracja, sen to odpoczynek, sen to siła do działania. Jak już wspomniałam, bez odpowiedniej podaży snu nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować a jako, że organizm skupia się najpierw na witalnych dla utrzymania życia funkcjach i dba w pierwszej kolejności o to by człowiek po prostu żył, na samym początku zaczyna cierpieć samopoczucie psychicznie. Samopoczucie, które jest jednym z ostatnich petentów w kolejce po energie.

Właśnie dlatego, gdy jesteśmy niewyspani, możemy cierpieć z powodu braku porządnego nastroju. Sen wraz z psychicznym zdrowiem są ze sobą nierozerwalnie połączone. Gdy przeżywamy silne emocje, bądź walcząc z problemami natury psychicznej, często pojawiają się również problemy ze snem.
Nieprawidłowy sen przyczynia się do osłabionej regulacji emocji, nasilając ryzyko jeszcze większego pogorszenia się stanu psychiki. Mamy tutaj więc zależność obustronną. Gdy chcemy wzmocnić zdrowie psychiczne, musimy zadbać o sen i zwalczać jego zaburzenia.

Ile potrzeba nam snu?

Dorosły człowiek w przedziale wiekowym od osiemnastu do sześćdziesięciu pięciu lat potrzebuje średnio od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę. Pierwsze sygnały świadczące o jego zbyt małej ilości to np.:

 • problemy ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach,
 • senność (pojawiająca się szczególnie w ciepłych pomieszczeniach).

Więcej o znaczeniu snu

Człowiek spędza około 1/3 swojego życia śpiąc więc gdybyśmy podzielili swoje życie na trzy części, jedną z nich musielibyśmy oddać – szok, prawda?

Dlaczego sen to tak znaczący proces i co za tym wszystkim stoi?

Otóż mimo silnie zmniejszonego zużycia energii, nasz organizm nadal wykonuje ogrom niezbędnych dla życia zadań. Mimo, iż wydawałoby się, że odpoczywamy, tak naprawdę w naszym ciele dzieją się rzeczy wielkie! Na przykład:

 • Nasze ciało odnawia tkanki i komórki.
 • Produkujemy mnóstwo potrzebnych substancji np hormonów.
 • Nasz mózg oczyszcza zbędne informacje z pamięci i odpowiednio formuje te przydatne.
 • Przebudowywują się komórki nerwowe.

Największy z mitów – “Odeśpię to”

Wiele osób uważa, iż niedobór snu można spokojnie odespać, gdy przyjdzie na to “odpowiedni czas” – nic bardziej mylnego!

Regularność i jakość snu jest najważniejsza a ciągłe “odsypianie” nie dość, że jak dowiedziono – nie działa, gdyż parametry organizmu wcale nie wracają do normy po odespaniu! – to jeszcze może doprowadzić nas do zaburzeń snu! Wyniki badań udowodniły, iż wystarczy nawet jedna nieprzespana odpowiednio noc, aby znacząco pogorszyć codzienne funkcjonowanie.

Jak poprawić swój sen?

Oprócz ilości zapewnianego sobie snu warto również zadbać o jego jakość. Naturalnych sposobów na poprawę jakości snu jest sporo, dlatego wymienię tutaj jedynie kilka:

 • przewietrzenie sypialni,
 • optymalna temperatura sypialni (około 20-21 stopni Celsjusza),
 • kołdra obciążeniowa,
 • aromaterapia,
 • brak posiłków na 2-3 godziny przed snem,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • aktywność fizyczna w ciągu dnia,
 • unikanie światła niebieskiego na godzinę przed snem (np.: ekrany telewizyjne, światło telefonu komórkowego)


Sen – kilka ciekawostek

Aby dodatkowo uzmysłowić Ci jak ważny dla człowieka jest odpowiedni sen, podam kilka ciekawostek, które mogą okazać się dla Ciebie czymś czego potrzebowałeś by w końcu zadbać o swój sen! Oto one:

1. Alkohol zmniejsza ilość snów jednak w momencie odstawienia można doświadczyć ich zwiększonej ilości oraz intensywności.

2. Mężczyźni sypiający poniżej 6 godzin na dobę charakteryzują się dużo niższym poziomem testosteronu.

3. Gdy uczysz się jakichkolwiek zdolności motorycznych (np. sekwencji sztuk walk), przespana odpowiednio noc zapewnia Ci około 20 do 30% lepsze przyswojenie czynności niż poprzedniego dnia po zakończeniu ćwiczeń.

4. Światło niebieskie przed snem zmniejsza poziom melatoniny nawet o 50% i opóźnia jej wytwarzanie nawet o 3 godziny.

5. Odpowiednia ilość snu znacząca obniża apetyt.

No i na koniec najważniejszy punkt :

IM KRÓCEJ ŚPISZ – TYM KRÓCEJ ŻYJESZ !


Podsumowanie

Pamiętaj, że bez odpowiedniej ilości oraz jakości snu nie jesteś w stanie przeprowadzić w swoim życiu żadnych trwałych zmian. Odpowiedni sen równa się poprawnie zachodzące w ciele i umyśle procesy, tak naprawcze, jak i budujące. Jeżeli więc chcesz o siebie zadbać, nie zaczynaj od diety-wyzwania, katowania się na siłowni czy pozytywnego myślenia. Jeżeli bowiem nie zapewnisz sobie odpowiedniego snu, prawdopodobnie żadna z tych wymienionych działalności nie przyniesie Ci korzyści, a w najlepszym przypadku przyniesie je po o wiele dłuższym i trudniejszym okresie!

Zacznij więc od snu i zyskaj przewlekłe zdrowie, którego dzisiaj chciałabym Ci życzyć.

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://duchnatury.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *